Із новими умовами прийому абітурієнтів до вищих навчальних закладів на 2015 рік, які Міністерство освіти і науки України затвердило 15 жовтня, ознайомила перший заступник Міністра освіти і науки Інна Совсун на брифінгу в Будинку Уряду 17 жовтня.
«Нові умови прийому приймалися і в світлі аналізу попередньої практики і проблем, які могли виникати при вступі, і в світлі нового Закону України «Про вищу освіту», який наклав нові зобов’язання і права для всіх сторін вступної кампанії», - наголосила Інна Совсун.
Перший заступник Міністра зазначила, що умови прийому до ВНЗ на наступний рік містять ряд новацій.
Зокрема, чітко встановлені обмеження на прийом сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання: вузи матимуть право приймати сертифікати лише поточного навчального року. «Тобто абітурієнти, які здавали ЗНО в минулому році повинні будуть перереєструватися на проходження ЗНО знову - в 2015 році», - зазначила перший заступник Міністра.
Інна Совсун пояснила, що це правило пов’язане з декількома факторами. Вона зазначила, що запроваджена в 2010 році практика, коли використовувалися сертифікати ЗНО попередніх років, була нелогічною: «Результат ЗНО є рейтинговим, тобто він вимірює рівень знань вступника порівняно з рівнем інших вступників поточного навчального року. Тому оцінки двох років порівнювати нелогічно».
Ще одна причина запровадження так званого принципу давності сертифіката пов’язана з тим, що у 2015 році міняється методика розрахунку бала сертифіката. Посадовець зазначила, що раніше в умовах прийому встановлювався мінімальний прохідний бал на рівні 124, а для профільних предметів – на рівні 140. Українським центром оцінювання якості освіти було прийнято рішення про застосування у наступному році принципу «склав/не склав» для тесту ЗНО: тобто буде встановлюватися мінімальна кількість балів для ЗНО, і якщо її не набрати, то тест вважатиметься не складеним. «Тобто ті люди, які набирають меншу за необхідну кількість балів, не отримують сертифікат, а їх бали не переводяться в 200-бальну рейтингову шкалу», - наголосила Інна Совсун. Відповідно, якщо людина набрала більшу кількість балів, ніж мінімально встановлена, то її бали рейтингуються і переводяться в шкалу від 100 до 200: «А це означає, що 101 бал – це вже прохідний бал, і він дає право вступу до вузу».
Перший заступник Міністра зазначила, що саме тому в умовах прийому до ВНЗ на 2015 рік немає встановлених мінімальних прохідних балів. «Будь-хто, хто має сертифікат ЗНО, за визначенням має право для участі у вступній кампанії. Ті, хто не склав тест, сертифікат з цього предмету вони не отримають».
Разом з цим в умовах прийому збережено правило для вузів встановлювати мінімальний прохідний бал. Це, наприклад, дає право «сильнішим» вузам встановити вищий прохідний бал просто для того, щоб спростити роботу із обробкою документів вступників, не приймаючи документи абітурієнтів з нижчими балами. «Тому абітурієнтам, які будуть готуватися до вступу в 2015 році, треба уважно ознайомитися відповідною інформацією про прохідні бали, яка буде розміщена на сайтах вишів», - наголосила Інна Совсун.
Окрім того, у Законі України «Про вищу освіту» є вимога про присвоєння різним складовим конкурсного бала певних коефіцієнтів в залежності від пріоритетності предмета. Перелік предметів, із яких потрібно пройти ЗНО, формується самими вузами. «Залежно від того, який предмет є пріоритетом для вступу на ту чи іншу спеціальність, визначаються різні коефіцієнти. При цьому сума коефіцієнтів, які присвоюються кожній складовій, повинна бути не більша одиниці», - пояснила вона.
Особливу увагу перший заступник Міністра освіти і науки звернула на нову процедуру розподілу місць державного замовлення. Відповідно до Закону «Про вищу освіту», абітурієнт подає заяву на проходження ЗНО, зазначає спеціальності та вказує вузи, у яких він бажає вчитися. Після проходження ЗНО і складання вступних іспитів, автоматично по кожній спеціальності формується рейтинговий список. «Місця державного замовлення підуть у ті університети, які зазначили вступники, у свої заявах, - наголосив Інна Совсун. - Тобто бюджетні місця будуть отримувати не ВНЗ, а найсильніші абітурієнти».
Але така система у повній мірі запрацює з 2016 року. Із 2015 року буде діяти перехідний період для запровадження цієї новації. Так, наступного року вузам перед початком вступної кампанії надаватиметься 80% тієї кількості місць державного замовлення, яку вони мали минулого року. Решта 20% місць, які залишаться по цій спеціальності, розподілятимуться за вищеописаним принципом.
«Кінцева мета, яка закладена законом про вищу освіту, полягає в тому, щоб місця державного замовлення йшли туди, куди вступають найсильніші абітурієнти. За цих умов вузам варто зважити на те, які абітурієнти до них прийдуть, і на 2016 рік бути готовим, бо якщо вони не наберуть жодних додаткових місць державного замовлення із 20%, то це значить, що у них є серйозні проблеми, і їм треба або закриватися, або об’єднуватися, або по-іншому працювати з абітурієнтами. Тому цей перехідний період визначений не стільки для держави, скільки для вишів, щоб вони зорієнтувалися, чи можуть претендувати на місця державного замовлення», - заявила Інна Совсун.
Вона також повідомила, що прийом документів вступників розпочнеться 10 липня, а закінчиться 1 серпня о 10:00. Списки рекомендованих до зарахування будуть оприлюднені 2 серпня.
Окрім того, за словами першого заступника Міністра, встановлюється пріоритетність різних заяв на вступ. Абітурієнт, який готується до вступу, повинен зорієнтуватися: ким він хоче бути і де він хоче навчатися.
«Усі пам’ятають ситуацію минулих років, коли закінчується третя хвиля зарахування, ще залишається купа місць державного замовлення, а далі - бардак. Тому що далі і починається основна корупція при вступі, бо відстежити, кому зі спису подзвонять із приймальної комісії і скажуть приносити сертифікат дуже складно», - підкреслила Інна Совсун.
За її словами, наступного року цієї проблеми не буде, бо всіх абітурієнтів зараховуватимуть у першу хвилю. Це відбуватимуться завдяки тому, що кожен вступник, який має право подавати 15 заяв (по три заяви в п’ять вузів), повинен виставити пріоритетність кожної заяви. «Наприклад, вступник найбільше хоче вступити на право в Києво-Могилянську академію – це пріоритет №1, і якщо він потрапляє за своїми балами в цей вуз, то її всі інші заяви автоматично анулюються, і ця людина «не бовтається» в списках і штучно їх не розтягує. А якщо вона в «Могилянку» не потрапляє, але другим за пріоритетністю значиться заява на вступ, скажімо, на право в університет ім. Франка, і вона туди вступає, то решта її заяв випадає зі списку, - повідомила перший заступник Міністра та додала, що списки зарахованих будуть автоматично сформовані фактично після подачі всіх заяв. - Тому що тобі пропонують одне місце за найвищим із тих пріоритетів, за яким ти приходиш на місце державного замовлення. Саме тому студенти мають дуже відповідально підійти до виставлення пріоритетності своїх заяв».
mon.gov.ua
0 коментарі:
Дописати коментар